رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
 • الأربعاء ۲۲ ذو الحجة ۱۴۴۱
 • 2020 Wednesday 12 August
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

گورستان تاریخی گیلیارد شهرستان دماوند در رتبه هفتاد و سومین اثر از این شهرستان به ثبت ملی رسید.

به گزارش دماوندم آرزوست،‌ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند با اشاره به ثبت ملی گورستان تاریخی «گیلیارد» اظهار کرد: این گورستان تاریخی به شماره ۳۱۶۹۱۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

شهرام شریفی با بیان اینکه تاکنون ۷۳ اثر تاریخی شهرستان دماوند ثبت شده است، گفت: گورستان تاریخی گیلیارد رتبه هفتاد و سومین اثر ثبت شده از شهرستان دماوند در فهرست آثار ملی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

وی گفت: گورستان تاریخی «گیلیارد» به دلیل جاذبه های بسیار زیبای توریستی و گردشگری یکی از آثار فوق العاده این خطه به شمار می‌آید و طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در آینده ای نزدیک، در نظر داریم این گورستان تاریخی را به سایت موزه مردم شناسی تبدیل کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان دماوند بیان داشت: ثبت این اثر ملی می‌تواند در صنعت توریسم و گردشگری این منطقه تاثیر به سزا و مؤثری داشته باشد.

لازم به ذکر است که گورستان تاریخی «گیلیارد» در شمال غربی میدان جهاد گیلاوند واقع شده و بر اساس کتاب «ایران باستان» این منطقه اولین محل اسکان کلیمیان ایران که در سال ۷۴۴ هجری قمری پس از اسارت به ایران تبعید شدند، است.

*جزئیاتی پیرامون گورستان گیلیارد

با استناد بر کتب مقدس و سنت‌های شفاهی متداول در میان یهودیان به‌ویژه وجود مقابر انبیا در گوشه و کنار ایران زمین همانند آرامگاه دانیال در شوش، استر مردخای در همدان، سارا بت‌ آشر در اصفهان و بسیاری دیگر از آثار تاریخی و فرهنگی کهن به جا مانده، نشان از قدمت سکونت یهودیان از بیش از ۲۷۰۰ سال در سرزمین ایران دارد.

بنابر شواهد موجود و بررسی‌های تاریخی، پیشینه حضور یهودیان به عنوان اولین ساکنان منطقه گیلیارد واقع در دماوند، نیز به دوران اسارت و تبعید اجباری آنان باز می‌گردد و آن مقارن است با سال ۳۳۶۸ عبری.

قبرستان گیلیارد یا گیلارد (جیلارد) در مجاورت جاده گیلاوند منتهی به دماوند بر روی ارتفاعات آن، تپه‌ای واقع در شمال غربی، روستای گیلارد، به وسعت ۱۳۷۵۰۰ متر مربع، در موقعیت طول جغرافیایی ۵۲ درجه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه، در ارتفاع ۱۹۸۲ متری از سطح دریا قرار گرفته است.

از دوران گذشته، یهودیان برای نامیدن این شهر از واژه گیلعاد استفاده می‌بردند. البته گیلعاد نام شهری است در شمال اسرائیل. به روایتی اولین مهاجرین یهودی به این منطقه (دماوند) از اهالی گیلعاد بوده‌اند؛‌ واژه گیلعاد در فرهنگ عبری به معنای ستون جاویدان یا ستون یادبود در نظر گرفته شده است.

همچنین نام سرزمینی است در بخش شرقی اسرائیل که در حال حاضر بخشی از آن جزو خاک اُردن محسوب می شود؛‌ ضمن آنکه این منطقه کاملاً کشاورزی به شمار می رود.

گیلعاد در جنوب دامنه کوه گیلعاد قرار گرفته و اعراب واژه جیلعاد را بکار می برند، که به معنای سخره سخت و محکم در نظر گرفته شده است، که یقیناً می تواند نشانگر ماهیت کوهستانی بودن این منطقه باشد؛ در کتاب مقدس توراه درباره شخص گیلعاد (نسل چهارم حضرت یوسف) و قبیله گیلعادی در چندین آیه اشاره شده است.

قبرستان گیلیارد متشکل از دو بخش قدیمی و نسبتا جدید می‌باشد، بخش قدیمی در جنوب شرقی و در امتداد آن بخش جدید در شمال قرار گرفته است.

قدیمی‌ترین سنگ قبر در بخش جدید متعلق است به تاریخ ۱۳۰۴ خورشیدی که کلیه قبوراهای موجود، با جهت شرقی‌غربی، اغلب سنگ‌های موجود یکپارچه در اشکال هندسی مکعب، مکعب‌مستطیل و برخی در اثر فرسایش به مرور شکل هندس خود را از دست داده‌اند و به صورت نیمه استوانه درآمده‌اند و عموما از جنس گرافیت است. بیشترین سنگ‌ها از یک قطعه افقی و برخی از دو قطعه عمود بر هم می‌باشند.

بر روی اکثر سنگ قبرها، در حاشیه بالا عبارتی به خط عبری و در پایین آن تصاویر از هفت شاخه منورا و یا ستاره ماغن‌داوید نقش بسته است، نام و نام پدر همراه با شهرت متوفی و زمان فوت او به خط عبری و فارسی حک شده است. برخی از سنگ‌ها با نقوش گل در حاشیه نوشته‌ها تزئین شده و بحضی فاقد هر نوع تزئینی می‌باشد.

یقینا کثرت قبور موجود در گورستان گیلارد نشان از آن دارد که در این منطقه شهروندان یهودی از گذشته‌های دور سکونت داشته و حتی جمعیت کثیر و قابل‌ملاحظه‌ای را تشکیل داده بودند.

بدون تردید با وابستگی های فرهنگی و تاریخی خویش، در این منطقه نقش موثری را در ارتقاء یک تمدن بهینه ایفا نموده‌اند. اما امروز تعداد بسیار قلیلی از یهودیان در دماوند سکنا دارند و یا در رفت و آمد هستند، تا چندی پیش هرزگاهی بنابر وصیت شخص متوفی، جسدش از تهران به گیلیارد منتقل می‌شد و در این گورستان به خاک سپرده می‌شد. آنچه که مشخص است گورستان گیلیارد در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد.

به جهت ممنوعیت استفاده از گورستان، بلااستفاده بودن، نیز عدم رسیدگی و فزونی یافتن ناهنجاری‌ها به شکل یک گورستان قدیمی و متروکه درآمده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

Comments are closed.

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید