رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۸
 • الجمعة ۱۹ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 24 May
  تهران لطیف
  ٢۵(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۶.٠٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  رطوبت ٢۶.٠٢(in)
اوقات شرعی

پروژه گازرسانی دماوند به لاریجان از میان زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی عبور می‌کند که دماوند‌ها نسبت به مسیر نامناسب این پروژه گلایه کرده‌اند؛ اما آیا دماوند دچار سرنوشت تلخ دریاچه ارومیه و زاینده‌رود می‌شود؟

به گزارش گروه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست، پروژه خط انتقال لوله گاز دماوند به لاریجان تقریباً یک سالیست که میهمان محافل و بحث‌های مردم شهرستان دماوند شده است و این روزها بوی گاز در کوچه و پس‌کوچه‌های این شهرستان دارالمؤمنین به مشام می‌رسد.

طی یک سال گذشته حامیان محیط زیست و مردم شهرستان دماوند به انواع مختلف نسبت به نحوه اجرایی این پروژه اعتراض خود را اعلام کردند که پس از توقف مقطعی در اسفندماه سال گذشته، دوباره این پروژه از شهریورماه امسال کار خود را آغاز کرد.

*عبور لوله گاز از میان زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی دست‌نخورده

پروژه گازرسانی به لاریجان به طول حدود ۵۰ کیلومتر در ارتفاعات ۳ هزار متری کوه‌های شمالی منطقه دماوند در حال انجام است که از میان منابع طبیعی، زمین‌های کشاورزی و رودخانه‌های این منطقه عبور می‌کند.

حامیان محیط زیست معتقدند که اجرای این پروژه که بخشی از آن انجام شده، مناطق بکر و دست‌نخورده و همچنین بسیاری از گونه‌های نادر کشور و سرچشمه‌های آب منطقه دماوند و حتی روستاهای پایین‌دست را دچار آسیب می‌کند.

در این راستا، پس از اعتراض‌های متعدد، شرکت ملی گاز ایران اخیراً در اطلاعیه اجرای پروژه گازرسانی دماوند به لاریجان را قانونی و دارای مجوزهای لازم دانسته است؛ اما حامیان محیط زیست معتقدند این پروژه در ابتدا، عملیات اجرایی خود را بدون اخذ مجوزهای لازم از جمله مجوز ارزیابی زیست‌محیطی، راه و شهرسازی، سازمان صنایع و معادن، منابع طبیعی و آبخیزداری و استانداری تهران آغاز کرده است.

*گلایه دماوندی‌ها از انتخاب مسیر نامناسب پروژه گازرسانی

با وجود اعتراضات مردمی، اما مسؤولان اعتقاد دارند که پروژه قانونی و با حداقل آسیب‌ها در حال انجام است!؛ البته مردم و حامیان محیط زیست دماوندی مخالف گازرسانی به مردم شریف لاریجان نیستند و تنها نسبت به مسیر انتخاب شده پروژه گلایه دارند و آن را کارشناسی شده نمی‌دانند و حتی برای آن مسیر پیشنهادی نیز در نظر دارند.

پای این پروژه گازرسانی به وزارت نفت، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور، مجلس شورای اسلامی و … باز شده، اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است و حتی برخی مسؤولان نیز نسبت به اجرای این پروژه سکوت کرده‌اند و پاسخ‌گوی مطالبات مردمی نیستند.

تذکر و پیگیری‌های نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس منجر به برگزاری نشست فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص این پروژه شد که با توجه به تشکیل حکمیت، هنوز نتیجه نهایی آن اعلام نشده است.

*راه‌اندازی کمپینی به همت جوانان برای آگاه‌سازی معضلات زیست‌محیطی در سطح ملی

حامیان محیط زیست در حالی مسیرهای قانونی را طی می‌کنند که قاسم میرزایی نیکو در همایش بزرگ حامیان محیط زیست که به بهانه خط انتقال لوله گاز برگزار شد، ادعا کرد که مسؤولان قضایی شکایت آنها را در خصوص این پروژه ثبت نمی‌کنند.

پس از پیگیری‌های متعدد، این بار جوانان شهرستان دماوند دست به کار شده‌اند و کمپینی را در فضای مجازی در جهت آگاه‌سازی معضلات زیست‌محیطی پروژه گازرسانی در سطح ملی آغاز کرده‌اند.

جوانان دماوندی معتقد هستند که باید نسبت به موطن خود احساس مسؤولیت داشته باشند تا در روز قیامت، روزی که زمین هم شهادت می‌دهد، سربلند و سرافراز باشند.

*هشتگ دماوندی‌ها در صفحات بازیگران و خوانندگان کشور

اکنون جوانان شهرستان دماوند با راه‌اندازی کمپین «#طبیعت_دماوند_را_نجات_دهید» درصدد هستند تا با آگاه‌سازی شخصیت‌ها و مسؤولان مختلف کشوری نسبت به معضلات زیست‌محیطی پروژه گازرسانی بتوانند از تخریب‌های بعدی آن جلوگیری کنند.

در صفحات شخصی بسیاری از بازیگران و خواننده کشورمان در شبکه اجتماعی اینستاگرام هشتگ دماوندی‌ها به تعداد زیادی به ثبت رسیده است و گویا این کمپین تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.

قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس نیز در صفحه شخصی خود در حمایت از این کمپین گفته است: لیاقت استواری دماوند بیش از پیش باید مانند قله‌اش نمایان می‌شد.

*آیا دماوند دچار سرنوشت تلخ دریاچه ارومیه و زاینده‌رود می‌شود؟

نکته‌ای که در تصاویر از این پروژه می‌‌توان بدان اشاره داشت، حجم زیاد خاکبرداری است؛ به طوری که گویا قرار است که جاده یا بزرگراه احداث شود؛ اکنون سؤال اینجاست که چرا برای انتقال خط لوله ۱۶ اینچ تا عمق ۵۰ متر نیز خاک‌برداری و حفاری انجام شده است؟

امیدواریم مسؤولان کشورمان به فرمایش‌های مقام معظم رهبری در خصوص حفظ محیط زیست در اسفندماه سال ۱۳۹۳، توجه ویژه‌ای داشته باشند تا میراث گران‌بهای ما برای آیندگان حفظ بماند و روزی نرسد که حسرت از دست‌رفته‌ها را بخوریم.

به هر تقدیر، باید با تلاش و دقت زیاد در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی، کاری صورن نگیرد که فردای دماوند، سرانجام غم‌انگیز خشکی دریاچه ارومیه و زاینده‌رود اصفهان را تجربه کند و باید قبل از هرگونه فاجعه‌ زیست‌محیطی جلوی اتفاقات را گرفت.

انتهای پیام/م

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید