رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
 • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Tuesday 13 April
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

شهر کیلان از توابع شهرستان دماوند در گذشته پایتخت تابستانی سلسله اساطیری کیلان بوده است و رجال سیاسی نیز به این منطقه رفت و آمد زیادی داشته‌اند.

به گزارش گروه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست، شهر باستانی کیلان یکی از شهرهای دماوند است که به گفته اهالی شهر نام قدیمی آن «کیان» و پایتخت تابستانی سلسه اساطیری کیان بوده است.

در کیلان کهن‌ترین نشانه حضور انسان در کاوش‌های باستان شناختی به دست آمده است؛ قدمت این شهر به ۱۴ تا ۱۸ هزار سال قبل برمی‌گردد.

باستان شناسان موفق به کشف ابزار سنگی در قلعه حاج‌عسگر کیلان شده‌اند؛ نکته مهم این است که حتی در زمان قاجار نیز این شهر جزو رفت و آمد رجال سیاسی به حساب می‌آمد.

مسجد جامع این شهر بنایی ستودنی است؛ محوطه داخل مسجد ۱۵ ستون قطور دارد که فوق‌العاده منظم است؛ قدمت این مسجد به دوران ایلخانی برمی‌گردد.

کیلان دارای سه حمام قدیمی و تاریخی عمادالدین، شمس و علی جمال بوده؛ دو قلعه مجاور این شهر نیز به نام قلعه خوراب فاجان و دیگری قلعه حاج‌عسگر است؛ این شهر دارای مدرسه‌ای است که ۸۵ سال قدمت دارد.

گفتنی است؛ در روز گذشته سیدجلیل چوبداری، شهردار کیلان از این مسؤولیت پس از گذشت پنج سال و در اواخر عمر دوره چهارم شوراها استعفا داد و داود مرشیدی به عنوان سرپرست شهرداری کیلان انتخاب شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید