رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
 • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Tuesday 13 April
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

پنجمین شماره نشریه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست به چاپ رسید.

پنجمین شماره نشریه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست به صاحب امتیازی و مدیرمسؤولی سحر حاجی‌اسداللهی به چاپ رسید.

در پنجمین شماره این نشریه به پدر صدای سینمای ایران، ضرورت ساماندهی اوقات فراغت، مدرسه تعطیل می شود اما تربیت نه، آغاز به کار فصل تئاتر با ۱۴ گروه در دماوند، فعالیت های عمرانی و خدماتی شهر گل و گیاه، معرفی دانشگاه پیام نور دماوند و داستان قند تلخ پرداخته شده است.

فرهنگ و ابزارهای آن

محمود پوردیوان‌بیگی‌مقدم: فرهنگ برآوردی از مجموعه رفتارها، هنجارها، آداب و رسوم یک قوم یا ملت محسوب می‌شود و ماحصل تفکر و جهان‌بینی آن قوم است؛ در واقع هر جامعه‌ای با شناخت از دنیا و انتخاب‌های خود مجموعه رفتارها، آداب و رسوم و سبک زندگی را برمی‌گزیند که به آن «فرهنگ» گفته می‌شود.

در طول حیات بشر و طی قرن‌ها، انسان برای بیان تفکراتش و انتقال آن به هم نوعان از ابزارهایی استفاده کرده؛ به گونه‌ای که دریافت‌های خود را در قالب نوشته، تصویر یا حرکات بدنی انتقال داده و این ابزارها را امروز به نام‌های کتاب، رسانه، ادبیات، شعر و داستان، هنرهای تجسمی، نمایشی، موسیقی، سینما و … می‌شناسیم و از آنها با این اسامی یاد می‌کنیم.

در میان این ابزارها مسلماً، توجه به متون هر جامعه، نگاشته‌ها و کتب و همچنین با وجود رسانه می‌توان بهترین سنجش فرهنگ هر جامعه‌ای را به دست آورد؛ چراکه صرفاً دارا بودن، آموختن و آموزش یک هنر، تنها استفاده خوب از فنون بوده و اجرای خوب با ابزارآلات هنری است و شخص یک اجراکننده و مقلد خوب در ایجاد یک سری تصاویر و اصوات و اشکال به حساب می‌آید، اما شخصیت آن بدون محتوا و کسب دانش خالی و تهی است، چون آنها ابزار صرف برای انتقال محتوا هستند.

بنابراین شخص فنی برای تولید یک کالای فرهنگ نیاز به محتوایی دارد که منابع آن تفکر، کتب و آثار اندیشمندان است؛ بی‌شک جامعه‌ای منابع اندیشه شهروندانش بر اساس آثار مکتوبی که سرچشمه آن وحی منزل و کتاب الهی است، می‌تواند از تعالی فرهنگی خوبی برخوردار باشد.

در این میان، توجه به متون کهن فارسی زبان که سراسر انباشته از حکمت‌ها، مضامین بلند اخلاقی و جهان‌شناسی است، از اهمیت به‌سزایی برخوردار است و بی‌شک هنر ابزار مهمی در انتقال همین مفاهیم به اقشار جامعه است و نقش مهمی در پیشبرد مضامین متعالی و رشد و توسعه فرهنگ عمومی دارد.

وظیفه ما در این روزها این است که از تمامی ابزارها جهت تولید محصولات خوب فرهنگی با رعایت حفظ عرف صحیح استفاده کنیم؛ این جامعه طی هزاران سال یک فرهنگی را به دست آورده و تولیدکننده کالای فرهنگی بایستی رعایت سبک زندگی را بر اساس خواسته‌ها و تعالی عرف که بر اساس اصول درست و سیره عقلا بنا شده، رشد و ارتقا دهد.

در آخر، ابزاری مهمی که نام آن «رسانه» است؛ رسانه بزرگترین، سریع‌ترین و گستره‌ترین ابزار اصلاح، رشد و تکامل فرهنگ یک جامعه است و اهل رسانه بر اساس همین رسالت بزرگ، باید خود پرچم‌داران  فرهنگ و اخلاق باشند که امیدواریم در توسعه و رشد فرهنگ ایران اسلامی موفق باشند.

همچنین نشریه خوب و وزین «دماوندم آرزوست» که با گام‌های نخستین خود عموم را از رسالت مطبوعاتی خویش بهره‌مند ساخته، امیدوارم همچنان پایدار و مستمر و مستحکم این آرمان را دنبال کند.

انتهای پیام/س

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید