رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
 • الخميس ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵
 • 2024 Thursday 20 June
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

در فاصله ای نه چندان دور از کلانشهر شلوغ تهران، اماکن بسیار زیبا و دیدنی در شرق استان وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

به گزارش دماوندم آرزوست، در فاصله ای نه چندان دور از کلانشهر شلوغ تهران، اماکن بسیار زیبا و دیدنی در شرق استان وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست، شکوه آبشارها، قله ها و دشتهای رنگارنگ فیروزکوه و دماوند در کنار روستاهای تاریخی و اماکن باستانی ورامین و ری چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند و نعمات خدادادی و تمدن غنی ایران اسلامی را به رخ گردشگران داخلی و خارجی می کشد.

شرق استان تهران شامل شهرستانهای دماوند، فیروزکوه و پردیس است که هر کدام از این شهرستانها به فراخور موقعیت اقلیمی، شرایط جغرافیایی و پیشینه تاریخی خود دربردارنده آثار باستانی، فرهنگی و تفرجگاه های طبیعی متعددی هستند.

ارتفاعات موجود در استان تهران که این استان را از همسایه شمالی خود جدا می‌کند از غرب به شرق افزایش یافته و در قله دماوند به حداکثر ارتفاع خود می‌رسد، کوه‌های سواد کوه و فیروزکوه در سمت شرق استان تهران قرار دارند که از شرق به ارتفاعات شهمیرزاد می‌پیوندند، از دیگر ارتفاعات می توان به کوه‌های حسن‌آباد و نمک در جنوب، بی‌بی‌شهربانو و اقاعذر در جنوب شرقی و ارتفاعات قصر فیروزه در شرق اشاره کرد.

شهرستان دماوند در مسیر تهران به فیروزکوه قرار گرفته و به دلیل وجود آثار تاریخی و سابقه سکونت، برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب در تابستان، جاذبه های طبیعی و… دارای نقش و اهمیت بسیاری در حوزه در جهانگردی استان است.

برج و مقبره شبلی مربوط به قرن پنجم هجری قمری، معروف ترین بنای تاریخی ناحیه بوده و قلعه باستانی گل خندان که در دوره ساسانی ساخته شده، از دیگر آثار تاریخی شهرستان دماوند است، مساجد، امامزاده ها و بقاع متبرکه که به سده های مختلف تعلق دارند، نیز در نقاط مختلف این شهرستان دماوند پراکنده اند.

قله دماوند

قله دماوند را بام ایران نامیده اند و در متون تاریخی نیز اشارات فراوانی به این کوه پرشکوه شده است، دماوند آشیانه سیمرغ، محل پرورش زال، محل به بند کشیده شدن ضحاک مار دوش توسط فریدون و محل و قوع بسیاری از اسطوره های ایرانی است.

دره گروبار

در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد که قطر هر کدام از آنها به ۱۴ متر می‌رسد.

در این منطقه قدیمی سنگ آسیاب و قبرهای متعدد و بازار وجود داشته و در قدیم محل داد و ستد اهالی بوده است که از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. این دره در غرب دریاچه تار واقع است و ادامه این دره به دریاچه تار منتهی میگردد.

آبشار جنگلک

آبشار جنگلک در ۷ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا در دره گروبار قرار دارد. وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است.

آبشار آینه رود در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است و دسترسی به آبشار از طریق شرق شهرستان دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است.

روستای چنار شرق

از شهرستان دماوند و از میدان امام خمینی(ره)بعداز گذراندن پنج کیلومتر به روستای زیبایی می رسیم  به نام چنار شرق؛ این روستا بر سر راه دریاچه تار قرار دارد به طوری که اگر کسی با ماشین بخواهد به دریاچه تار برود حتما باید از این روستا گذر کند. قلندر چشمه، چشمه سبزی یا حصارک، روستای لانه، زرین کوه و کوه گنجی، قلعه گل گنگک، گل گنگک،اشنه در یا اشنه زر، چشمه خلیل، قنات تنگه زهرا و حمام قدیمی چنار از جمله آثار طبیعی و تاریخی این روستاست که می تواند برای گردشگران جذاب باشد.

قله ۲۸۰۰ تل کمر

در غرب شهر دماوند کوهی نزدیک و متصل به شهر با نام تل کمر (سرکورک آبعلی) با ارتفاع ۲۸۰۰ متر وجود دارد که از طرف غرب به آبعلی و رودهن و از شمال غربی به پیست آبعلی و از شمال شرقی به چشمه آب معدنی معروف به چمشه اعلا متصل است. این کوه که غالبا سنگی است یکی از کوه های قابل دسترس و مورد استفاده کلیه اقشار مختلف مردم وعلاقمندان به طبیعت و کوهنوردی است.

امامزاده خلیل الله شهرستان دماوند

این آرامگاه با شالوده قلوه سنگ و ملات گچ و در ارتفاع بالاتر با آجرکاری بسیار زیبا و به سبک بناهای قرن ۶ یا ۷ هجری قمری ساخته شده است.

امامزاده عبدالله و عبیدالله شهرستان دماوند

این امامزاده از نوع برج های ترک دار با ۳۳ ترک و گنبد رک و کاشی فیروزه ای رنگ می باشد. بنای حاضر اثری از دوران اواخر سلجوقی و اوایل مغول است.

منظره روستای ولیران

روستای ولیران (به زبان محلی وله رون) واقع در بخش مرکزی شهرستان دماوند در دهستان تاررود است. این روستا در فاصله چهار کیلومتری شمال کیلومتری جنوب ۱/۵ شرقی گیلاوند، متری ۵۰۰ شهر دماوند و در فاصله شرق جاده آسفالته گیلاوند به دماوند قرار گرفته است. محوطه تاریخی ولیران نیز در فاصله متری جنوب روستای ولیران،  ۵۰۰ روی تپه ماهورهای میان این روستا در سمت شمال و روستای شلمبه در سمت جنوب و در حاشیه شرقی رودخانه تاررود واقع شده است.

بقعه شیخ شریف گیلیاردی (شیخ بغدادی)محله جیلارد دماوند

در ضلع غربی روستای جیلارد و بر بالای تپه ای منفرد که احتمالا ادامه ارتفاعات غربی روستا بوده و عبور جاده آنرا مجزا کرده است و در سمت شرق جاده ارتباطی گیلاوند به دماوند و در محوطه گورستان اسلامی بنای خشتی گلی نیمه ویرانی وجود دارد که به بقعه شیخ شریف گیلیاردی یا شیخ بغدادی معروف است. معماری موجود در بقعه شیخ شریف گیلیاردی متعلق به اوایل حکومت قاجار می‌باشد که در طول سالیان است چندین بار مرمت و بازسازی شده است.

جیلارد خود از محله های قدیمی است که نام آن گیلیارد بوده است.

چشمه اعلا

در فاصله ۳۵۰۰ متری مرکز شهر دماوند و در دامنه ارتفاعات شمال غرب آن و در میان یکی از دره هایی که آبریز از غرب به شرق امتداد دارد و نهایتا به رودخانه مرکزی دماوند متصل می گردد، محوطه وسیعی وجود دارد که در حقیقت آغاز باغات و مناطق مسکونی دماوند ازآنجا می باشد که این نقطه را چشمه اعلاء می نامند.

غار رودافشان

غار رودافشان در روستایی به همین نام، ۱۰۳ کیلومتری شمال شرقی تهران و در رشته کوه‌های البرز قرار گرفته است.

دریاچه تار و هویر

چشمه و آبشار تیزآب یکی از جاذبه های گردشگری استان تهران است که به دلیل شرایط آب و هوایی ونوع آب منطقه همه ساله میزبان مسافران بسیاری است.

در ارتفاع بیش از ۲۹۰۰ متر از سطح دریا دریاچه ای به نام “تار و هویر” قرار دارد قرار داشته و از جمله دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی قلمداد می شود، این جاذبه طبیعی در شرق شهرستان دماوند قرار دارد.

شهرستان پردیس و فیروزکوه

رودخانه جاجرود

کرانه های رودخانه جاجرود در شهرستان پردیس از قدیم الایام یکی از اصلی ترین نواحی تفرجگاهی مردمان تهران بوده و هست؛ “پل شاه عباسی” مستقر در مسیر این رودخانه با قدمتی ۸۰۰ ساله یکی از بارزترین نقاط تاریخی شهرستان قلمداد می شود.

تنگه واشی

تنگه واشی را بی شک باید بارزترین جلوه اکوتوریسمی استان تهران دانست که البته بازدید از آن در ایام نوروزی به دلیل برودت دمای شهرستان فیروزکوه به گردشگران پیشنهاد نمی شود.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید