رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
 • الأربعاء ۱۳ ربيع أول ۱۴۴۳
 • 2021 Wednesday 20 October
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

خسرو معتضد، محقق بزرگ کشور سخنان شنیدنی را درباره تاریخ دماوند مطرح کرد.

به گزارش نشریه فرهنگی و اجتماعی دماوندم آرزوست، خسرو معتضد ظهر امروز در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند با اشاره به تاریخ دماوند اظهار کرد: دماوند از زمان حضور رضاخان شهرت بسیاری پیدا کرد.

وی افزود: رضاخان روزی به خاطر اینکه اختیاراتش را گرفتند، از مجلس قهر و به رودهن سفر کرد که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای ملی از جمله دکتر مصدق برای دلجویی به رودهن آمدند.

*اختلاس حزب توده از بانک ملی دماوند در سال ۱۳۲۰/ چشمه اعلای دماوند محل گردشگری فوق‌العاده‌ای است

محقق و تاریخ‌دان گفت: در سال ۱۳۲۰، حزب توده توسط یکی از عوامل خود چند صد هزار تومان به همراه چک‌های قلابی از بانک ملی دماوند اختلاس کرد که این موضوع بر سر زبان‌ها افتاد و در روزنامه‌های خارجی نیز مطرح شد.

معتضد با بیان اینکه دماوند وکیلی به نام معتمد دماوندی داشت که بعداً به انزلی رفت، تصریح کرد: یکی دیگر از وکلای دماوند در مجلس شورای ملی به عنوان محمدعلی مسعودی نقش بسیار زیادی در مجلس داشت که سردبیر روزنامه اطلاعات نیز بود

وی ادامه داد: دماوند در گذشته منطقه بسیار کوچکی بود که چند دکتر محلی نیز داشت که این منطقه به خاطر وجود آب و هوای مساعدت و محصولات فراوان تفریح‌گاه مردم تهران بود؛ چشمه اعلای دماوند محل ییلاقی و گردشگری فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند بسیار درآمدزا باشد.

*سفر سفرای انگلستان به منطقه لار دماوند/ دانشجویان ظرفیت‌های دماوند را مونوگرافی کنند

این استاد برجسته تاریخ با اشاره به اینکه هر سفیری که از انگلستان به ایران می‌آمد به منطقه لار سفر و استراحت می‌کرد، بیان کرد: ماهی قزل‌آلای لار بسیار معروف بود؛ دماوند با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد، باید بهتر شناخته شود.

معتضد تأکید کرد: یکی از کارهایی که دانشجویان برای شناساندن هرچه بهتر دماوند می‌توانند انجام دهند، مونوگرافی؛ طرحی که جلال آل احمد آن را باب کرد که با این طرح ظرفیت‌هایی مختلف دماوند توسط مونوگرافی دانشجویان معرفی شود.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان دماوند و کوه دماوند پشتوانه عظیم هزار ساله دارند که در شاهنامه و تاریخ مطرح است؛ در زمان ساسانیان، بیشتر شاهزادگان که مورد غضب واقع می‌شدند، به دماوند و مازندران سفر می‌کردند؛ دماوند از بعد ماجرای کودتای ۲۸ مردادماه به عنوان منطقه ییلاقی بر سر زبان‌ها افتاد.

*سیل و زلزله خسارات زیادی به دماوند وارد کرد/ سفر محمدرضا پهلوی به رودهن

محقق و تاریخ‌دان مطرح کشور با بیان اینکه در سال‌های ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۲ حوادثی همچون سیل و زلزله خسارت زیادی به دماوند وارد کرد، افزود: محمدرضا پهلوی و همسرش ثریا، روزی با لباس معمولی در زمستان سال ۱۳۳۲ به رودهن سفر کردند و با کفش در خانه‌ای نشسته بودند؛ اخیراً رئیس‌جمهور را ملامت کردیم که شاه با کفش به خانه مردم می‌رفت، شما چرا رفتید؟

وی اضافه کرد: همچنین دماوند در انتخابات تهران نقش بسیار مؤثری داشت و همیشه انتخابات دماوند را مورد اهمیت قرار می‌دادند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

 • امید شرف الدینی says:

  دنباوان یا دنیاوند پیشینه ای به بلندای تاریخ جهان دارد نه هزار سال!! دنباوان محل فرود گیو مرت و پرورش فرزندان برومندش از جمله آبتین، فریدون، آرش و اشک یکم است دنباوان خاستگاه مسمغان نگاهبانان درفش دادخواهی و میهنی ترین سلسله مذهبی بام ایران است، دماوند زادگاه آماردهای سلحشور و از مراکز حیاتی تپورستان و هسته مرکزی ارتش همیشه پیروز پارت و قلعه استوناوند دژ مستحکم اشکانیان و پناهگاه شاهان و شاهزادگان ساسانی دماوند یا دنباوان محل پرورش زال پدر رستم که خود وی نیز تبارش به طهمورث دیوبند و دنباوان می رسد دنباوان محل به بند کشیده شدن آژی دهاک و خاستگاه اشک نازی هاست دماوند سرزمین پر رمز و راز ناشناخته اعصار و قرون.

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید