رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
 • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Tuesday 13 April
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

فصل بهار، فصل طبیعت است، فصل نو شدن و تازه شدن، فصل روییدن سبزی‌ها و علف‌هایی که عطر و رایحه‌شان مشام هر گردشگری را در دشت و کوه‌ها پر می‌کند.

به گزارش نشریه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست، دماوند یکی از نقاطی است که در تنوع پوشش گیاهی را در کشور داراست؛ گیاهان و سبزی‌های کوهی که در دل طبیعت بکر این شهرستان رشد کرده‌اند در کنار عطر و طعم ویژه خود دارای خواص دارویی نیز هستند.

به بهانه پست اینستاگرام خانم سحر حاجی‌اسداللهی در خصوص سبزی‌های صحرایی بر آن شدم تا با توجه به عمر کوتاه این سبزی‌‌ها یادداشتی برای دماوندم‌آرزوست بنویسم.

معرفی و شناسایی سبزی‌های خودرو و رستنی‌هایی که پیرامون محیط زندگی خودمان رویش دارند، هر چند شاید رویش این گیاهان تماماً ویژه و خاص منطقه ما نبوده و در دیگر مناطق هم یافت شود، اما قطعاً بعضی از آنها اصالتی دماوندی دارند و نبت بلد هستند؛ صرف نظر از خواص دارویی و شفابخشی، قاتق نانمان هستند و این ما هستیم که متأسفانه بعضاً قاتل جانشان شده‌ایم.

به یقین معرفی این‌گونه‌ها بدان معنا نیست که خواننده و شنونده محترم آن را نشناسد، بلکه به عنوان یادآوری شیوه و رویه زندگی نسلی که عن‌قریب تمام می‌شود و باید نگهبان یادگارهایشان باشیم، زیباست؛ به همین جهت به نظرم رسید موضوع نقش بانوان در زندگی نسل گذشته در این دیار نیز می‌تواند موضوعی قابل طرح باشد که به دلیل اختصار به آن نمی‌پردازم.

اما معرفی سبزی‌های صحرایی که شاید دوره‌ای ۱۵، ۲۰ روزه عمر مفید و قابل مصرف داشته باشند و بعد از آن به اصطلاح خودمان پیر و چغر می‌شوند، ذکر نامشان هم عطر سبزی پلو، کوکو و آش سبزی حلیمک را تداعی کرده و اشتها را تحریک می‌کند.

علی القاعده تهیه و جمع‌آوری و خشک کردن و نگهداری آنها کاری در تخصص بانوان هنرمند دیارم است که نمی‌توان نقش بی‌بدیل آنها را در اقتصاد و معیشت روزگار خودشان ندیده انگاشت؛ مادرانتان تهیه انبوه و فروش سفره تازه و خشک آن را به یاد دارند و این روزها، روزهای خاص نمونه‌هایی است.

البته این‌گونه با سبزی‌های کوه که هنر مردان ماست و شاید مردانه‌تر بوده و در ارتفاعات رویش دارند، کاملا متفاوت بوده و سبزی‌هایی نظیر تلم و والک و غیره را در فرصتی دیگر مورد توجه قرار دهیم و البته قارچ که جایگاهی ویژه دارد؛ خواص دارویی و مصارف پزشکی گیاهان نیز خارج از تخصص و اطلاعات بنده است.

بدون شک این گونه‌ها دارای ارزش دارویی نیز هستند؛ مکان‌های رویش سبزی‌ها اکثر باغستان‌ها و صحراهای اطراف خودمان نظیر چنار، اشندر، چشمه سبزی، مشاء و دشتک بقیه بالا بلوک و حتی دشت دماوند (مطهری) نیز یافته می‌شوند.

بامدادان که تفاوت نکند لیل ونهار / خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار

 

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید