رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
 • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Tuesday 13 April
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

رودهن در نزدیکی پایتخت ایران، شهری بسیار حیاتی و دانشگاهی است و قرار شده تا بزرگترین شهر طلای ایران در رودهن ایجاد شود.

به گزارش گروه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست، رودِهِن شهری در ۳۰ کیلومتری شرق تهران بوده که در شهرستان دماوند در دامنه رشته کوه‌های البرز واقع شده است.

جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۲۱٬۴۷۷ نفر (۶٬۶۲۷ خانوار) شامل ۱۰٬۸۰۷ مرد و ۱۰٬۶۷۰ زن بوده است.

در بخش رودهن گویش مردم آبعلی مازندرانی است. گویش روستاهای مهرآباد و گلاهک، آذری است و مردم روستاهای وسکاره، جورد وآردینه و ایرا به گویش مازندرانی و روستای چنارغرب به گویش لری صحبت می‌کنند.

0-62-n-plat

ساکنان بومی رودهن در مقایسه با مناطق پیرامون خود فرهنگی خاص و بسیار متمایز دارند. مهاجرت یا تبعید احتمالی این قوم از ارومیه می‌تواند بیانگراین تمایز باشد. ساکنان بومی این منطقه ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی خاص خود را تا حدودی حفظ نمودند گر چه طی دههٔ اخیر این ویژگی فرهنگی کم‌کم ضعیف شده‌است. زبان مادری ارومیه‌ای‌تباران شهر رودهن آذری است.

از بناهای تاریخی این شهر می‌توان به پلی اشاره کرد که متروکه شده و از دوره صفویه می‌باشد. همچنین به ساختمان هتل آبعلی که امروزه به اردوگاه دانش‌آموزی تبدیل شده‌است. رودهن قدیم در منتهی‌الیه رودخانه‌ای واقع شده است که امروزه بلوار شریعتی نام دارد و به نام تجرک معروف است. در این نقطه آثار قبرهای زرتشتیان پابرجاست که هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع و بین‌المللی رودهن با بیش از بیست هزار دانشجو، شهر ۴۰ هزار نفری رودهن را به یک شهر دانشگاهی تبدیل کرده است. این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور از لحاظ فضای آموزشی و علمی شناخته شده است. علاوه بر این به عقیده بومیان عامل اصلی رشد فرهنگی رودهن تاسیس دانشگاه آزاد بوده که در تغییر فرهنگ مردمان این شهر تاثیر گذار بوده.

دانشگاه علمی کاربردی رودهن در سال ۱۳۸۲ در مقطع کاردانی تاسیس گردید اکنون با حدود ۷۰۰ دانشجو و در دو مقطع کاردانی و کارشناسی و قریب به ۱۴ رشته کاردانی و ۳ رشته کارشناسی در زمینی به مساحت ۱۰۵۰۰متر مربع و ساختمان آموزشی با زیر بنای ۱۷۰۰ متر مربع در حال فعالیت است.

*جزئیا بیشتری از بخش بزرگ رودهن در شهرستان دماوند

برخی از روستا های بزرگ این بخش را می توان به روستا های( مهرآباد، جورد، گلاهک، چناران، وسکاره، آردینه،عباس آباد،نوده، یلقان دره ، خورین،چشمه ها، تخته ها،هزاردشت،تیرک، تجرک بالا و تجرک پایین) نام بردکه از این تعداد ۸ روستا از جمله جورد، مهرآباد، وسکاره ، گلاهک ،چناران ، آردینه،نوده و یلقان دره و عباس آباد دارای دهیاری و شورا می باشند و مابقی روستاها بدلیل ثابت نبودن جمعیت در فصول مختلف فاقد شورا و دهیاری هستند. عالی ترین مقام سیاسی و نماینده عالی دولت در سطح بخش، بخشدار می باشدکه در رودهن تا کنون هفت بخشدار فعالیت نموده اند .

شهرداری رودهن از سال ۱۳۴۱ تاسیس و با ۵۰ سال(نیم قرن) قدمت تا کنون ۲۱ شهردار را به چشم دیده که این قدمت در شهر آبعلی بخش رودهن به کمتر از ۱۰ سال سابقه می رسد. شهر رودهن بعداز شهرهای پردیس و دماوند سومین شهر بزرگ شرق استان تهران محسوب می شود و بعد از رودهن شهرهای بومهن و فیروزکوه،آبسرد،کیلان،آبعلی و ارجمند مقام های چهارم تا نهم را دارا هستند.                                                                   

اجتماعی
اکثر مردم بخش رودهن در حوزه های شهری کارمند و یا دارای شغل آزاد هستند و در برخی از روستا ها نیز مردم از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند.گویش اصلی مردم رودهن آذری است ولی در برخی از روستا ها و شهر آبعلی مردم به زبان مازندرانی صحبت می کنند. در حدود۳۰ اداره و نهاد دولتی در سطح بخش رودهن فعالیت دارند و به مردم خدمات رسانی می کنند که در بین این ادارات چند اداره کل از جمله اداره کل امور مالیاتی و دارایی شرق استان تهران، اداره مالیات بر ارزش افزوده شرق استان تهران، اداره کل آبفای شرق استان تهران، اداره امور مشترکین تلفن همراه شرق استان تهران و سازمان تامین اجتماعی در این شهر مستقر هستند و به شهرهای شمال و شرق استان تهران خدمات ارائه می دهند. لارم به ذکر است علاوه بر این ادارات و دیگر دستگاه های دولتی، تمامی ادارات خدمات رسان از جمله آب، برق، گاز،مخابرات و راه وشهرسازی در این بخش فعال و مستقر هستند.

           

شهر رودهن به دلیل نزدیکی به پایتخت وآب و هوای مناسب و موقعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب و بکر پذیرش سرریز جمعیت تهران بوده و خواهد بود و مساله ایی که بسیار مهم است شاهد مهاجرت افراد تحصیل کرده و فرهنگی به شهر رودهن هستیم که این مهم بر دیگر ویژگی های این بخش می افزاید و جای بسی خوشحالیست که این منطقه هدف این قشر جامعه قرار گرفته است.
علمی و آموزشی
از دیگر امکانات شهر رودهن می توان به وجودیکی از بزرگترین دانشگاهای آزاد اسلامی با حدود ۲۵ هزار دانشجو با حدود۱۹۰ رشته تحصیلی درمقاطع کاردانی،کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و ۹ دانشکده مصوب اشاره کرد که در دو قسمت مرکزی(مجتمع امام علی(ع) و یا دانشگاه علوم پزشکی رودهن) و مجتمع دانشگاهی، بیش از ۳۰سال سابقه است که سالانه بیش از هشت هزار دانشجو از این دانشگاه جامع فارغ التحصیل می شوند. دانشگاه آزاد رودهن جز معدود دانشگاهای جامع و بین المللی کشور محسوب می شود .این دانشگاه که  از اروپا و آسیا نیز دانشجو پذیرش می کند از نظر علمی و آموزشی و تعداد دانشجو و وسعت یکی از معتبرترین و بزرگترین دانشگاههای کشور به شمار می رود که به همین جهت شهر رودهن رتبه نخست تولید علم در استان تهران را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه جامع – علمی کاربردی رودهن با ۳۰۰۰ دانشجو در کنار دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع رودهن این منطقه را به عنوان قطب علمی استان تهران تبدیل نموده است و همین مساله موجب شده که رودهن پیشرفت چشمگیری نسبت به شهر های حومه داشته باشد. همچنین بخش رودهن دارای ۱۰هزار دانش آموز در مقاطع مختلف و حدود ۶۰ فضای آموزشی است و از اداره آموزش و پرورش مستقل برخوردار می باشد و به دلیل سطح کیفی و کمی آموزش در شهر رودهن اکثر دانش آموزان شهرهای بومهن،پردیس و آبعلی جهت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف به رودهن مراجعه می کنند.

اقتصاد و صنعت
از دیگر ویژگی ها و امکانات بخش رودهن می توان به دو جاده بین المللی هراز( رودهن- آمل) و جاده ترانزیتی فیروزکوه( رودهن- فیروزکوه – قائم شهر) وآزاد راه (تهران –پردیس –رودهن ) اشاره کرد که محور های مهم هراز و فیروزکوه از شهر رودهن آغاز و استان تهران را به استان های سمنان و مازندارن متصل می نمایند و محل عبور زائران محترم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) می باشد که این دوجاده مهم با ترانزیت کالا و مسافر موجب رونق اقتصادی بخش رودهن شده است. از این دو جاده مهم روزانه بیش از ۵۰ هزار خودرو در غالب مسافربری، باربری و شخصی تردد می کنندکه در ایام تعطیل به ۱۵۰ هزار خودرو نیز می رسد. شهر رودهن در سال های ۹۱ و۹۲ بعد از شهر چالوس دومین شهر پرتردد کشور در ایام نوروز انتخاب شد.

      

در کنار جاده های بین المللی و ترانزیتی هراز و فیروزکوه، وجود دانشگاه آزاد اسلامی با ۳۰ سال قدمت موجب گردیده ۲۵ هزار دانشجو جهت تحصیل از سراسر ایران به این شهر سفر نمایند و علاوه بر رونق فرهنگی و علمی به پیشرفت اقتصادی رودهن نیز کمک فراوانی نماید. در بخش صنعت نیز وجود شرکت و کارخانجات صنعتی از جمله شرکت دام اصیل لار و کارخانه شیر و لبنیات پاستوریزه هموطن، کارخانه امین شیر،کارخانه گچ جبل، کارخانه آر اس کو(RSCO)، کارخانه دوغ آبعلی، کارخانه آب معدنی ایرانداد ،کارخانجات آسفالت سازی و معادن سنگ و شن و ماسه و چندین کارگاه تولیدی کوچک و بزرگ دیگر و بویژه کارخانه مروارید آرد به عنوان بزرگترین کارخانه تولید آرد خاورمیانه در مجموع با بیش ازپنج هزار نفر اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم موجب رونق اقتصادی این بخش شده است.

             

             

              

               

 

یکی دیگر از برنامه های اقتصادی دیگری که می تواند رودهن را به یک قطب بزرگ اقتصاد در کشور مطرح نماید ایجاد بزرگترین شهر طلای ایران است که کلنگ احداث آن  توسط مسئولان از جمله استاندار وقت تهران جناب آقای دکتر تمدن به زمین زده شد. این شهر زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر تهران و کشور در زمینی به مسحت ۱۲۰ هکتار در حال ساخت است و از امکاناتی همچون هزار کارگاه ساخت طلا و جواهر،هزار واحد مسکونی، امکانات ورزشی مختلف، بیمارستان ، هتل پنج ستاره، دانشگاه علمی کاربردی، پارک علم و فناوری، مسجد و مراکز فرهنگی و هنری،نمایشگاه دائمی و بین المللی طلا و جواهر و غیره برخوردار خواهد شد و بیش از ۱۵ هزار نفر فرصت اشتغال ایجاد خواهد نمود. همچنین بدلیل پتانسیل خوب شهر رودهن از لحاظ درآمد زایی، اداره کل دارایی و امور مالیاتی شرق استان تهران و اداره کل مالیات بر ارزش افزوده شرق استان تهران نیز در شهر رودهن مستقر می باشند و تمامی ۱۰ شهر شرق استان تهران را پوشش می دهند.
کشاورزی
همانطور که گفته شد شغل اکثر مردم روستاهای بخش رودهن کشاورزی و دامپروری است. از محصولات مهم باغی رودهن می توان به گیلاس، زرد آلو، گردو و سیب و محصولات کشاورزی به تولید گندم و جو و برخی صیفی جات اشاره کرد که بیشتر این محصولات مورد مصرف مردم این شهر و همچنین شهرهای اطراف بویژه تهران قرار می گیرد.

        

 

از لحاظ دامپروری و تولید شیر، رودهن حرف اول و آخر را در شرق استان تهران می زند که می توان نمونه بارز آن را شرکت دام اصیل لار با بیش از ۳۰۰۰راس دام نام برد که این شرکت بزرگ توسط برادران حنیفی که از بومیان رودهن نیز می باشند سالهاست راه اندازی شده و شیر مورد نیاز تهران و شهرهای اطراف و همچنین چندین شهر شمالی کشور را نیز تامین می کنند. همچنین در بخش تولید گوشت مرغ نیز، شرکت بزرگ (زر ران رودهن) توانسته با تولید هزاران تن گوشت مرغ، نیاز های مردم شرق استان تهران و برخی از نقاط شهر تهران را نیز برطرف کند. درباره کشت محصولات کشاورزی خاص که فقط مختص نقاطی از کشور می باشد باید گفت که مدتی است طرح کشت گل محمدی جهت بهره برداری و گلاب گیری و کاشت محصول زرشک در منطقه گندک رودهن در حال اجراست که این دو محصول فقط مختص دو شهر قمصرکاشان و بیرجند می باشد و برای اولین بار در این منطقه اجرا شده که می توان رودهن را به عنوان قمصر دوم ایران نام برد.

           

ورزشی
بخش رودهن از دیرباز مهد کشتی شرق استان تهران محسوب می شده و در حال حاضر در رده های سنی مختلف زیر نظر مربیان و قهرمانان کشوری دارای تیم های مختلفی است. سرانه ورزشی رودهن بیش از سه متر برای هر شهروند رودهنی است که این میزان از حد استاندارد جهانی بسیار بالاتر است و با وجود اماکن ورزشی متعدد از جمله چندین سالن های ورزشی مجزا برای آقایان و بانوان، زمین چمن مصنوعی فوتبال به عنوان نخستین زمین چمن شرق استان تهران، زمین پینت بال به عنوان نخستین و تنها زمین شرق استان تهران،استخر،سونا و جکوزی، پیست اسکی بین المللی آبعلی به عنوان نخستین پیست اسکی ایران ،خانه کشتی و دیگر مجموعه های ورزشی دولتی و خصوصی حرف اول را در شرق استان تهران می زند بطوری که به چشم دیده شده که اکثر اهالی شهرهای اطراف از جمله بومهن و پردیس از امکانات شهر رودهن بهره مند می شوند. همچنین بیش از ۲۰ هیات ورزشی با عملکرد های مثبت و قابل توجه در اداره ورزش و جوانان بخش رودهن فعالیت دارند و تا کنون در مسابقات مختلف استانی و کشوری حضور یافته اند وحایز رتبه در سطح استانی و کشوری نیز شده اند.

تاریخی
شهر رودهن از قدمت تاریخی زیادی برخوردار است بطوری که نام این شهر بارها در کتب های تاریخی و مختلف آمده است که نمونهای از آن را می توان در کتاب ((مطلع الشمس)) مشاهده کرد. در کتاب مطلع الشمس آمده است: رودهن در کنار آب (آه) در طرف دست چپ راه واقع و دارای ۱۵۰ خانوار سکنه می‌باشد که این‌ها نیز کردبچه غالی و از مهاجرین ارومی می‌باشند. (اعتمادالسلطنه :۹، ۱۳۶۲) محمدحسن خان اعتمادالسلطنه این مطالب را در جریان سفری که به همراه ناصرالدین‌شاه قاجار به خراسان داشته‌ است به رشته تحریر درآورده و بدین سان اصالت واقعی بومیان رودهن را مشخص کرده است. همچنین در بسیاری از اشعار برخی شعرا و عرفای قدیمی نیز نام رودهن به وضوح ذکر شده که این نشان از قدمت بالای شهر رودهن دارد. بنابر گفته ها و شنیده ها، قدمت شهر رودهن که در گذشته با نام های دیگری خوانده می شد به قرن ها پیش بر می گردد که مکان های تاریخی موجود در منطقه گویای این مساله می باشد که متاسفانه به مرور زمان بسیاری از مکان های تاریخی که از قدمت طولانی برخوردار بودند در این منطقه تخریب و از بین رفتند که در حال حاضر می توان به وجود پل تاریخی نمیر متعلق به قرن (دوم- آل بویه) که نمونه این پل که در گذشته های دور مسیر ارتباطی تهران به شمال و استان خراسان بوده دراستان تهران وجود ندارد – پل تاریخی فیروزکوه-بقعه مبارک امامزاده محمد تقی(ع) شهر رودهن متعلق به قرن ششم و هفتم که ایشان از فرزندان امام جعفر صادق (ع) می باشد- ساختمان هتل آبعلی به عنوان نخستین ساختمان بتنی ایران،بقعه مبارک امامزاده حمزه (ع) در شهر آبعلی ـ بقعه مبارک امامزاده روح اله (ع) روستای جورد- امامزاده هاشم(ع)- آخور اسب رستم در روستای وسکاره – ساختمان مدرسه پروین اعتصامی سابق(موزه سنگ و مردم شناسی ) و خانه تاریخی روستای وسکاره با ۳۰۰ سال قدمت و چندین خانه و حمام تاریخی بسیار قدیمی  و بویژه منطقه تجرک که در این نقطه آثار قبرهای زرتشتیان پابرجاست که هنوز مورد توجه قرار نگرفته است.

              

                                                    

 

 جاذبه های گردشگری و و مراکز تفریحی بخش رودهن

روستا های جورد و وسکاره و آردینه

طبیعت بکر و زیبای روستا های جورد، و وسکاره و آردینه در شمال شهر رودهن که همچنان بافت بسیار قدیمی خود را حفظ نموده اند و از جاذبه های طبیعی خاص و جالبی برخوردارند و دهیاران واعضای شواری اسلامی روستا های وسکاره و جورد در تلاش هستند که این سه روستا را جزء آثار ملی ایران به ثبت برسانند. قدمت برخی از این روستا ها مانند وسکاره به بیش از هزار سال پیش بر می گردد.

  

 

دشت لار (سیاه پالاس)
این منطقه در شمال شهر رودهن قرار گرفته و جزء پارک ملی لار می باشد و دارای طبیعت زیبا و دست نخورده ایی است و قله دماوند را به راحتی می توان در این دشت مشاهد کرد.

           

این دشت زیبا دارای گونه های گیاهی و جانوری مختلفی است که از جمله آن می توان به انواع گیاهان دارویی، سبزی کوهی ، قارچ کوهی و حیواناتی از جمله خرس، گربه وحشی، پلنگ، گرگ، شغال، روباه، مار،قوچ کوهی، اسب و الاغ وحشی و انواع پرنده ازجمله عقاب و… نام برد. این دشت که سراسر پراز گل های شقایق و زنبق وحشی و لاله سرخ می باشد در فصل بهار و تابستان چراگاه دام های عشایر مختلف استان تهران است که از مناطق ورامین، پاکدشت، دماوند، بومهن، رودهن و… برای چرای گوسفندان به این منطقه کوچ می کنند.

          

 

اکثر مردم استان تهران جهت استراحت و تفرج به این دشت رفته و از طبیعت دست نخورده آن به نحو احسن استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی های این دشت وجود چشمه سار ها و رودخانه ای فراوان است. در این رودخانه ها یک نوع ماهی قزل آلا در حال زیست می باشدکه به ماهی (قزل آلای خال قرمز رنگین کمان) معروف است و از نوع بی نظیر و کمیاب ماهی در دنیا به شمار می رود که صید غیر قانونی آن مجازات های خاص خود را در پی دارد. تنها راه دسترسی به دشت سیاهپالاس لار از داخل شهر رودهن و از بلوار شریعتی است.

           

           
پیست اسکی بین المللی آبعلی
پیست اسکی بین المللی آبعلی به عنوان اولین پیست اسکی ایران نام گرفته شده است که در شمالشرق بخش رودهن و در جاده هراز واقع شده است و هر ساله در فصل زمستان پذیرای هزاران مسافر و ورزشکار می باشد.

پارک مرکزی شهر رودهن(سردار جنگل)
این پارک در مرکز شهر رودهن قرار گرفته که بسیاری از مسافران عبوری جهت استراحت در این پارک زیبا توقف می نمایند. این پارک تشکیل شده از آلاچیق جهت استراحت، فضای سبز، لوازم بازی جهت کودکان، لوازم ورزشی جهت بزرگسالان و چندین آبشار مصنوعی که بزرگترین پارک شهر رودهن محسوب می شود. در کنار این پارک نیز بیش از ۱۵ پارک نیز در محلات مختلف شهر رودهن وجود دارد که می توان به پارک دانشجو،پارک معلم، پارک بانوان و پارک لاله صحرا و پارک پلیس به عنوان نمونه نام برد.

                   

 

کمپ مسافرتی رودهن

کمپ مسافرتی و یا به عبارتی پارک کوهستان در حال حاضر با چند وسیله بازی و سرگرمی در حال خدمات دهی به مردم می باشد و توسط شهرداری در حال تجهیز است. در کنار این فضا، کمپ مسافرتی جهت مواقع ضروری و استفاده مسافران عبوری در نظر گرفته شده و دارای امکاناتی ازجمله آلاچیق، سرویس بهداشتی و نماز خانه و پارکینگ می باشد.

                
کمپ محمد داغی (بام رودهن)
این کمپ در بلندترین نقطه شهر رودهن قرار گرفته و دارای امکاناتی از جمله آلاچیق، فضای سبز، فضای پیاد روی و ورزش،سرویس بهداشتی می باشد و قهوه خانه سنتی و رستوران آن نیز در حال بهسازی و تجهیز است. از این نقطه می توان تمامی شهر رودهن را از نمایی فوق العاده زیبا نظاره گر بود بطوری که شهر های پردیس و بومهن نیز دیده می شوند.

           

شهر آبعلی و منطقه مبارک آباد
شهر آبعلی ومنطقه مبارک آباد از موقعیت خاص طبیعی و گردشگری نیز برخوردار است. این شهر به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده بین المللی هراز دارای رستوران های فراوان با انواع غذا ها از جمله کباب های خوشمزه جهت پذیرایی از مسافران می باشد. از این رو این شهر به شهر ((بادبزن ها)) معروف شده است.

فرهنگی و هنری
ساکنان بومی رودهن در مقایسه با مناطق پیرامون خود فرهنگی خاص و بسیار متمایز دارند. مهاجرت یا تبعید احتمالی این قوم از آذربایجان(رضایه سابق- ارومیه فعلی)می تواند بیانگر این تمایز باشد. ساکنان بومی این منطقه ویژگی های فرهنگی و اجتماعی خاص خود را تا حدودی حفظ نمودند گر چه طی دهه ی اخیر این ویژگی فرهنگی کم کم ضعیف شده است. با این حال با نگاه به همسایگان شهر رودهن متوجه می شویم بومیان رودهن از لحاظ فرهنگی و به ویژه زبان و و آداب و رسوم، وضیعت متمایزی دارند. زبان مادری بومبان شهر رودهن آذری و شهر آبعلی مازندرانی است. همچنین از نظر آداب و رسوم نیز به ویژه در مراسم جشن عروسی و سوگواری ها مانند عزاداری در ماه محرم، ویژگی های متمایزی با مردم اطراف خود دارند. به عنوان مثال در مراسمات عروسی شهروندان رودهنی نیز همچنان از ساز و دهل قدیمی استفاده می کنند که در نوع خود جالب و زیباست و همچنان مورد استقبال قرار می گیرد. بخش رودهن دارای لهجه و گویش های مختلفی است که همانطور که گفته شد گویش مردم رودهن آذری و آبعلی مازندرانی است. روستا های مهرآباد و گلاهک نیز به گویش ترکی یا همان آذری، روستا های وسکاره، جورد و آردینه به گویش مازندرانی و روستای چناران(چنار غرب سابق) به گویش لری صحبت می کنند. از سوی دیگراداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودهن نیز اقدام به راه اندازی و تاسیس دو مرکز فرهنگی و هنری بزرگ به نام های خانه جوان و فرهنگسرای وصال با امکانات مناسب جهت برگزاری کلاس های متعدد فرهنگی و هنری نموده است و در کنار این دو مرکز فرهنگی مهم که در رشد فرهنک و هنر در شهر رودهن تاثیر بسزایی داشتند اقدام به راه اندازی سینما نموده است که این سینما در حال تجهیز به امکانات روز از جمله آپارات دیجیتال می باشد. در فرهنگساری وصال و خانه جوان غدیر نیز کلاسهای مانند تئاتر و سینما و رشته های مرتبط، خطاطی، آشپزی، موسیقی، سفالگری و کوزه گری، عکاسی و تصویر برداری، و برخی دیگر از رشته ها برگزار می شود وهنرجویان نیز در برخی رشته ها مانند تئاتر نیز حائز رتبه های برتر در سطح استان تهران شده اند.
بخش رودهن و مردم آن همیشه همگام و هم نوا با دیگر مردم کشور عزیزمان ایران اسلامی در تمامی صحنه های مبارزه حق علیه باطل حضور داشتند و دارند بطوری که این بخش حدود ۱۲۰ شهید از زمان دفاع مقدس تقدیم نظام نموده که بیش از ۷۰ شهید نیز از روستا های منطقه می باشندکه می توان به نمونه بارز آن به روستای جورد با ۱۵۰ خانوار سکنه و ۴۰ شهید اشاره کرد که در این بین پنج شهید از عضو یک خانواده (شهید سید حمزه سجادیان و چهار فرزند) از روستای جورد به عنوان تنها پنج شهید استان تهران، نگین تابان و درخشان شهدای سرافراز بخش رودهن و حتی استان تهران محسوب میشوند.

             

             

            

              

بخش رودهن و نقاط اطراف همچنین تفریح‌گاه خوبی برای شهرنشینانی است که در آن منطقه باغ یا باغچه دارند. این منطقه از البرز که دارای آب و هوایی خنک و کوهستانی بوده و در راه مناطق شمالی کشور واقع شده‌است.

بخش رودهن به دلیل واقع شدن در رشته‌کوه البرز دارای آب و هوایی سرد در زمستان و معتدل و خنک در تابستان است.

              

             

             

              

بیش از ۵۰ اداره دولتی و خصوصی در بخش رودهن فعالیت دارندکه می توان آنها را به شرح ذیل نام برد: شهرداری رودهن با بیش از نیم قرن سابقه( ۵۰ سال) اداره آب و فاضلاب رودهن-اداره گاز رودهن -اداره مخابرات رودهن-اداره برق رودهن-اداره راه شهرسازی رودهن- اداره ثبت اسناد و املاک رودهن-کمیته امدادامام خمینی(ره) رودهن-اداره دارایی رودهن- اداره کل امور مالیاتی شرق استان تهران-اداره کل مالیات برارزش افزوده شرق استان تهران- اداره امور مشترکین تلفن همراه شرق استان تهران- شرکت آبفای شرق استان تهران – اداره تامین اجتماعی رودهن-اداره ثبت احوال رودهن- بخشداری رودهن- فرماندهی انتظامی رودهن- اداره اطلاعات رودهن- سپاه پاسدارن رودهن- اداره ورزش و جوانان رودهن-اداره-آموزش و پرورش رودهن- دادگستری-دفتر فرهنگ و ارشاد اسلامی-اداره پست-دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن- دانشگاه علمی- کاربردی رودهن-راهنمایی و رانندگی رودهن-شهرداری آبعلی- اداره گاز آبعلی-اداره آب و فاضلاب آبعلی -کلانتری آبعلی و بیش از ۱۵ بانک دولتی و خصوصی که در منطقه در حال خدمات رسانی هستند.

منابع:

 • ویکی پدیا
 • سایت بخشداری رودهن

انتهای پیام/م

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید