رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
 • الخميس ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۵
 • 2024 Thursday 30 May
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی که بطور مداوم زمین را دور می‌زند، این بار با عبور از روی کشورمان، تصویر زیبایی از پوشش ابری روی یکی از کوهها را به نمایش گذاشته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی دماوندم آرزوست به نقل از ایسنا، توماس پسکت، فضانورد فر انسوی آژانس فضایی اروپا در مدت اقامت خود در آزمایشگاه مدارگرد، تصاویر زیبایی از مناطق مختلف زمین را برای زمینیان منتشر کرده است.وی اخیرا نمای خیره‌کننده‌ای از یک کوه در ایران را به اشتراک گذاشته که ابرهای زیادی مانند یک کلاه بزرگ سفید روی آن را  فراگرفته‌اند.

عکسی که فضانورد فرانسوی از دماوند گرفت

پسکت در توضیح این عکس نوشته است: «به نظر می‌رسد این کوه در ایران یک کلاه ابری به سر دارد».

سیناپرس اضافه می‌کند؛ کلاهک ابری روی کوه‌ها به طور معمول در اطراف کوه‌های منفرد شکل می‌گیرد. این ابرها معمولا طبقه مانند بوده و شکل گیریشان بر اثر افت ناگهانی دما در اطراف کوه‌های بلند و منفرد اتفاق می‌افتد. افت دما باعث می‌شود که رطوبت موجود در هوا به طور ناگهانی منجمد شده و با چرخش هوای اطراف کوه این شکل را به خودشان بگیرند.

تصویری از دماوند با کلاهک ابری از نمایی معمولی

از آنجایی که در ایران دو کوه منفرد به این شکل وجود دارد احتمالا این کوه دماوند یا تفتان است. اما از آنجایی که برف زیادی در اطراف دامنه‌های این کوه دیده می‌شود؛ گزینه دماوند رد شده و عکس گرفته شده همان کوه دماوند است. قله سبلان هم با وجود آتشفشانی بودن کوه منفردی نیست و به همین دلیل به این شکل دیده نخواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید