رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۶ شوال ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 20 June
  تهران لطیف
  ٣٣(°C)
  وزش باد ١٢(mph)
  فشار ٢۵.٨٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  رطوبت ٢۵.٨٢(in)
اوقات شرعی

محله قدیمی «قلعه‌پا» در شهر دماوند این روزها با اقدامات عمرانی و خدماتی انجام شده، حال و هوای متفاوت‌تری را به خود گرفته است.

شهر دماوند در نقطه مرکزی شرق استان تهران با گسترش و توسعه شهری، امروز دارای محله‌ها و مناطق مختلفی است که یکی از این محله‌ها «قلعه‌پا» بوده که بعد از پیروزی انقلاب بین اهالی به «خمینی‌آباد» معروف شده است.

بنابر گفته ریش‌سفیدان این محله، دماوند در گذشته‌های دور به شکل قلعه‌ای بوده که مسجد جامع سرقلعه و قلعه‌پای کنونی یکی از پایه‌های قلعه بود که وجه تسمیه آن به همین دلیل بوده است؛ اکنون هم اگر به جهت قرارگیری مسجد جامع و قلعه‌پا توجه کنیم، درست در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند.

محله قلعه‌پا در ضلع شرقی شهر دماوند و روی تپه‌ای واقع شده که تقریباً یکی از قدیمی‌ترین نقاط دماوند محسوب می‌شود، طی چند سال اخیر شاهد توسعه و پیشرفت خوبی بوده است.

تا چند سال اگر گذری از محله قلعه‌پا می‌کردید، شاهد وضعیت نامناسب معابر این محله بوده‌اید که از آسفالت کوچه و خیابان‌ها، جدول‌گذاری جوی‌های آب، میدان، دستگاه‌های ورزشی یا حتی از آب‌نمایی خبری نبود، اما در سال‌های اخیر شاهد تغییرات اساسی و خوبی به همت شهرداری در این محله بوده‌ایم.

در جریان بازدید از محله قلعه‌پا با یکی از اهالی این محله به گفت‌وگو پرداختیم؛ او عنوان کرد: پس از سال‌ها پیگیری اهالی محله راجع به وضعیت نامناسب معابر در قسمت بالای محله و همچنین جدول‌گذاری، سرانجام این پیگیری‌ها نتیجه‌بخش شد و در مهرماه سال ۱۳۹۴ اهالی محله شاهد آغاز فعالیت‌‌های عمرانی بوده‌ایم.

در راستای آغاز فعالیت‌‌های عمرانی در محله قلعه‌پا، جدول‌گذاری جوی آب‌، زیرسازی و آسفالت کوچه‌ها، ایجاد میدان نور ولایت در خیابان اصلی این محله که به تردد راحت‌تر تاکسی‌ها و همچنین خودروها کمک چشم‌گیری شد؛ از دیگر اقدامات شهرداری می‌توان به نصب دستگاه‌های ورزشی و ایجاد آب‌نما و نصب پایه چراغ‌ها و پیاده‌رو‌سازی و همچنین فضای سبز اطراف میدان محله اشاره کرد که دیگر از خاکی بودن کوچه‌ها اثری نبود.

یکی دیگر از اهالی قلعه‌پای دماوند در خصوص کمبودهای این محله می‌گوید: ما از شهرداری به جهت اقدامات عمرانی انجام شده در این چند سال اخیر قدردانی می‌کنیم، اما تنها آسفالت کردن کوچه و خیابان‌ها برای آبادی این محله کافی نیست؛ یک محله علاوه بر آسفالت معابر نیازمند خدمات دیگری از جمله احداث بوستانی در جهت غنی‌سازی اوقات فراغت اهالی نیز است.

وی همچنین ادامه داد: میدان خوبی به نام «نور ولایت» در ورودی اصلی محله قلعه‌پا ساخته شده است که اگر نماد یا المانی مرتبط با نام این میدان در نظر گرفته شود، اقدامات شهرداری در این راستا را تکمیل می‌کند.

پیرمرد مسنی که به سختی مسیر سربالایی محله قلعه‌پا را طی می‌کرد، در خصوص مشکلات این محله چنین گفت: سربلایی با شیب تند محله قلعه‌پا یکی از مشکلات مهم این اهالی است، چراکه هم خودروها برای حرکت و هم عابران به علت وضعیت نامناسب پیاده‌رو دچار مشکل هستند.

یکی از بانوان اهالی محله قلعه‌پا نیز معتقد است: ورود فاضلاب منازل شخصی به سطح خیابان‌ از دیگر مشکلات این محله بوده که با جدول‌گذاری تاحدودی این معضل آزاددهنده برطرف شده است.

از دیگر مشکلات که می‌توان اشاره کرد در قسمت سربالایی محله شاهد ورود فاضلاب‌های منازل شخصی به قسمت خیابان اصلی هستیم که بوی تعفن آن ناخوشایند و آزاردهنده است و همچنین عدم پیاده‌روی مناسب و فضای سبز برای افراد از مشکلات این محله به شمار می‌رود.

یکی از جوانان محله قلعه‌پا نیز با گلایه از کمبود فضای ورزشی و تفریحی در این محله اظهار کرد: زمین خالی و خاکی در محله قلعه‌پا سال‌هاست که بدون استفاده باقی مانده که این زمین قابلیت بسیاری در جهت مصارف مختلفی از جمله ایجاد مجموعه باشگاه‌های ورزشی یا فضایی برای مسابقات مختلف مثل رالی، سوارکاری، دوچرخه‌سواری و … دارد.

برای جمع‌بندی نهایی و پایان بازدید از محله قلعه‌پا، به سراغ مدیر مهندس عباس صفری، شهرداری دماوند رفتیم تا درباره محله خمینی‌آباد با ایشان گفت‌وگو کنیم.

شهردار دماوند با اشاره به خدمات‌رسانی شهرداری به محله قلعه‌پا گفت: شهرداری دماوند علاوه بر آسفالت و جدول‌گذاری خیابان‌های اصلی محله‌ قلعه‌پا، میدان نور ولایت را در این محله احداث و آب‌نمایی را نیز به عنوان سیما شهری ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: با توجه به شیب خیلی زیاد خیابان‌های قلعه‌پا، امکان حمل آسفالت بسیار سخت بود، اما نیروهای شهرداری سعی کردند به هر شکلی خدمات لازم را انجام دهند و کارهای خوبی نیز در این راستا صورت گرفت؛ جمع‌آوری زباله، زهکشی آب‌های سطحی، برف‌روبی و استقرار ایستگاه تاکسی از دیگر خدمات این شهرداری در محله قلعه‌پا است.

شهردار دماوند با بیان اینکه درصدد هستیم که بتوانیم تمام محدوده‌های شهری دماوند را خدمات‌رسانی کنیم، بیان کرد: شهرداری در این زمینه به سمتی پیش‌ می‌رود که بتواند تمام نیازهای اولیه شهروندان را تأمین ‌کند و هرچقدر کارهای زیربنایی به اتمام برسد، می‌توانیم به سمت کارهای زیباسازی و رونمایی شهری برویم.

صفری در خصوص مطالبه مردم درباره زمین خاکی فوتبال محله قلعه‌پا جهت بهره‌داری‌های بهتر خاطرنشان کرد: در این زمینه، باید بررسی کرد که ابتدا زمین متعلق به چه کسی یا دستگاهی است، سپس برای برنامه‌ریزی آن اقدام کرد یا در برنامه بودجه سال آینده قرار داد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید