رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۹ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 1 June
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
 • کد خبر : 637
 • مشاهده : 399 بازدید
 • پیشخوان » سیاسی
 • چاپ خبر : «تدبیر نماینده»؛ از ناگفته‌های ۲ ساله تا چشم‌انداز ۹۷
در گفت‌وگو با نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس؛

«تدبیر نماینده»؛ از ناگفته‌های ۲ ساله تا چشم‌انداز ۹۷

گفت‌وگوی تفصیلی دماوندم آرزوست با نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی را در این مطلب می‌خوانید.

به گزارش نشریه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست، اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۵ بود که در دومین مرحله از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه، «قاسم میرزایی‌نیکو» در یک ماراتن سیاسی توانست با کسب ۲۰ هزار و ۶۵۹ رأی به عنوان نماینده این منطقه بر کرسی مجلس دهم بنشیند.

میرزایی‌نیکو در سال ۱۳۳۴ در خانواده‌ای متدین و مذهبی در شهر کیلان متولد شد؛ در آغاز جوانی آشنایی با آثار دکتر شریعتی موجب گرایش وی به فعالیت‌های سیاسی، مذهبی و پیوستن به صف هواداران انقلاب اسلامی گردید.

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی وارد دانشگاه شد و به تحصیل در رشته برنامه‌ریزی منطقه‌ای پرداخت و با پیروزی انقلاب اسلامی، فصل جدیدی از فعالیت‌های سیاسی، اجرایی و علمی او آغاز گشت.

حضور در جبهه‌ها، فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معماری و شهرسازی (دانشگاه تهران) و مدیریت در حوزه‌های حمل و نقل، بازرگانی و … تنها بخشی از کارنامه وی در این سال‌هاست.

پرداختن به امور علمی و اجرایی، مانع از فعالیت میرزایی‌نیکو در عرصه سیاسی نشد؛ همکاری با احزاب و مطبوعات اصلاح‌طلب، تلاش برای راه‌اندازی شورای اصلاح طلبان در شهرستان‌های استان تهران و عضویت در شورای اصلاح طلبان شهرستان دماوند از جمله فعالیت‌های سیاسی او در سال‌های اخیر است.

اکنون دو سال از فعالیت میرزایی‌نیکو به عنوان نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد که این موضوع، فرصتی شد تا نشریه دماوندم آرزوست با این نماینده مجلس به گفت‌وگو بپردازد.

*با توجه به اینکه نیمی از سال‌های خدمت شما در مجلس گذشته، دستاوردهای شما تاکنون برای شهرستان دماوند چه بوده است؟

میرزایی‌نیکو: قبل ازشروع جا دارد که نوروز پیروز، بوی بهار سبز زیر آسمان فیروزه ای و البته میلاد مرد حق، مرد خداوند، آن راد مرد عدالت و آزادگی حضرت علی (ع)، روز پدر و پاسداشت اعیاد ماه خدا، ماه رجب؛ سایه ماه رجب، ماه خدا بر سر مردمانم، صاحب‌دلان شریف سرزمینم را تبریک و بهارشان را برقرار و پایدار آرزو کنم.

ضمناً تبریک ویژه خدمت خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و همه کسانی که دل در گرو خدمت خالصانه دارند و برای اصلاح، پیوسته در تلاش‌ و خستگی ناپذیر هستند.

نزدیک به ۲۰ ماه است که در لباس خدمت‌گزاری در صندلی‌های بهارستان خدمت به همه اهالی و مردم نجیب، محبوب، شریف، متعهد و گرامی خطه زیبا و سر سبز و دیرین دماوند، فیروزکوه، رودهن، ارجمند، آبعلی، کیلان، آبسرد، روستاها و توابع را در برنامه خود داشته و دارم و خواهم داشت؛ دستاوردها را مردم باید بگویند و هر هفته برای مردم نوشته‌ام که چه کرده‌ام؛ اما خلاصه و تیتر وار بگویم:

قرار دادن پروژه‌های مهم همچون راه کیلان – ایوانکی، کمربندی دماوند، فیروزکوه به سمنان و گرمسار، فاضلاب و کمربندی رودهن در بودجه سالیانه و ردیف ملی و گرفتن مصوبه و بودجه برای پروژه‌های مهم نظیر گاز روستاهای بدون گاز دو شهرستان، راه، بهداشت، کمربندی، آب کلاک و برق و آب و زیر ساخت‌های جلیزجند و فاضلاب و … و رفع مشکلات مسکن مهر، بیمارستان و بهداشت، پروژه گردشگری، شهرک‌های صنعتی، تولیدی‌های منطقه، مالیات بر ارزش افزوده، بهزیستی، کمیته امداد، ورزش و مراکز ورزشی، کشاورزی و تولیدات کشاورزی، بیمه سالمندان کشاورز از جمله اقدامات بوده است.

پیگیری مداوم برای انتخاب مدیریت‌های مهم اجرایی منطقه، برنامه‌ریزی برای بهره‌وری از شورای عالی برنامه‌ریزی استان تهران با بیش از ۴۰ مصوبه برای هر یک از شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه و ۱۳ شهرستان استان تهران در جلسات این شورا و صدها مورد دیگر انجام شده است.

*با توجه به آغاز سال جدید، امسال برای شهرستان دماوند چه چشم‌اندازی دارید؟

میرزایی‌نیکو: اگر کشور با بحران‌های ملی و منطقه ای مواجه نشود و رشد و توسعه و اقتصادی ما دستخوش مسائل بین‌المللی نشود، قطعاً سال خوب و روشن و پر رونقی را برای شهرستان دماوند و فیروزکوه پیش‌بینی می‌کنم؛ چراکه بودجه مناسب و قابل توجهی را از سهم بودجه ۹۷ گرفته‌ایم و البته بستگی به توان مسؤولان اجرایی دارد؛ مثال بزنم در سال گذشته مصوبات بهداشت و سیتی اسکن و توسعه بیمارستان را از وزیر محترم بهداشت و درمان برای هر دو شهرستان گرفتم که دماوند با مدیریت و پیگیری توانست محقق کند، اما فیروزکوه اندر خم …؛ در هر حال آینده‌ای روشنی برای منطقه خواهد بود.

*در خصوص مسائل بقعه متبرکه امامزاده هاشم (ع) دماوند، آیا حرفی وجود دارد که مردم ندانند؟

میرزایی‌نیکو: خیلی حرف دارم و سینه خواهم شرحه شرحه از فراق؛ چه کنم که رقیب بهره‌برداری می‌کند و کسانی که فقط آهنگ امامزاده خواهی را می‌نوازند، خود از عنایات این فرزند پیامبر صلی الله علیه و اله بی‌بهره‌اند؛ زمان تحویل نامه به رئیس محترم مجلس به ایشان گفتم شوخی نگیریم! بترسیم از شعله‌ور شدن احساسات مردم دماوند و دامن زدن به آتش تضییع حق مسلم تاریخی امامزاده و خط مرزی بازی مار و پله نماینده آمل و حمایت نامتعارف شما، هزینه کمی نیست که بخواهید هر کاری کنید!

در این خصوص، امضای ائمه جمعه و نمایندگان تاریخ انقلاب تاکنون خدشه‌بردار نبوده و نخواهند گذاشت که هر کسی از راه نرسیده فرمایشی فرماید! و اینکه اگر غیر از خواسته مردم عمل شود، به سوگندی که برابر کلام خداوند خورده و عهدی که با مردم بسته‌ام، لحظه‌ای مقابل بی‌عدالتی و تضییع حقوق مردم کوتاه نخواهم آمد.

*درباره پروژه خط انتقال لوله گاز دماوند – لاریجان اقداماتی که انجام دادید را به اختصار می‌فرمایید؟

میرزایی‌نیکو: گاز و انتقال لوله به لاریجان برای لاریجانی‌ها هم میراث عزیزانی بود که نامه دادند و پروژه را تأیید کردند و نه تنها محیط زیست برایشان نگرانی نداشت بلکه نعمت بود و بماند و باشد برای بعد.

*بفرمایید چی شد؟

میرزایی‌نیکو: قدری توضیح می‌دهم؛ قبل از نمایندگی در حالی که خیلی حرف‌ها زدند، اما دخالت کردم، ایستادیم و به حکمیت تن در ندادیم و با هزار مصیبت شکایت کردیم و وکیل گرفتیم و با امضای خودم طرح دعوای صورت گرفت؛ الحق باید از عزیزان جناب دیهیم و اسماعیلی از افراد خبره، همین‌جا سپاس‌گزاری نمایم.

اما عزیز برادر چو دانی و پرسی سوالت خطاست! دو تا قوه اراده کردند و حتی شکایت ما در دیوان را متوقف کردند، ولی من رها نکردم؛ اولاً قطر لوله بسیار کم و ثانیاً تمام خسارت‌ها تعیین شده و ثالثاً از وزیر نفت برای تمام روستاهای دو شهرستان که امکان نداشت و خلاف مصوبات بود، امتیاز گازرسانی را گرفتم و البته این لوله گاز (برایشان) مانند ملک ری وفا نخواهد کرد.

*چه نویدی برای مردم شهرستان دماوند دارید؟

میرزایی‌نیکو: کارآفرینی و رفع موانع تولید، مبارزه با رانت‌خواری و احیاناً فساد، شفافیت فعالیت‌ها و خدمت به مردم، ایجاد کار گروه‌های مردمی مشترک با فرمانداران، پیگیری مصوبات بودجه شهرستان‌ها، توجه ویژه به نیروهای بومی، ادامه برنامه‌های چشم‌اندازی که در اول دوره به مردم ارائه کردم در خصوص آب، کشاورزی و دامداری، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع و شهرک‌های صنعتی و محلی، ورزش و هنر، مسائل اجتماعی و فرهنگی مسائل را دنبال خواهم کرد.

*شهرستان دماوند از نظر سیاسی در استان تهران چه جایگاهی دارد؟

میرزایی‌نیکو: بهترین جایگاه را دماوند داشته و دارد و مسائل تاریخی و قدمت باستانی و اسطوره‌ای دماوند و فیروزکوه بماند که خود حدیث مفصلی است؛ دماوند یکی از کهن‌ترین مناطق و نخستین شهرهای اسطوره‌ای تاریخ ایران است.

طی کاوش‌های اخیر در قلعه عسگر شهر کیلان نشانه حضور انسان و آثاری از ۱۴ هزار سال قبل از میلاد مسیح در این ناحیه به دست آمده است؛ قصیده دماوند ملک الشعرای بهار «برکن ز بن این بنا» که باید – از ریشه بنای ظلم را برکند و قدمعلی سرامی که تکمیل نموده می‌فرماید؛ اندیشه آخرین دوا کن – باید شبی آتشی پراکند عمق سیاست را در تاریخ دماوند مشهود است.

اما من به عنوان نماینده مجلس در شورای برنامه‌ریزی استان تهران در ۱۳ شهرستان، از ۱۶ شهرستان استان تهران حضور داشتم، باید قضاوت کنم که دماوند و فیروزکوه نمونه بود و از نظر سیاسی هم فکر کنم کشور در رده‌های مهم توسط فرزندان همین ملک اداره می‌شود.

نیاز به تکرار نیست، اما مردم پیشانی بلند و سرافراز این خطه کهن در بالاترین رتبه سیاسی قرار دارد و در همین دوره نماینده مردم نجیب و شریف دماوند و فیروزکوه در انتخابات شوراهای شهر و روستا، مجوز احزاب و گروه‌های سیاسی، طرح بازنگری اصلاح ساختار دولت، جزو ۱۰ نفر اول نمایندگان در فعالیت و نظم و … و بزرگان و فعالان عرصه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جناح‌های شناخته شده چپ و راست حرف اول را می‌زند.

*به نگرانی‌های فعالان محیط زیست در خصوص جاده سرهار چه می‌گویید؟

میرزایی‌نیکو: به جز مطالب دوستان در فضای مجازی و مقاله کوتاه جناب رمضانی در نشریه دماوندم آرزوست نه نامه و نه نگرانی و مکاتبه‌ای ندیدم و پیشنهاد می‌کنم دوستان مطالب و نگرانی خودشان را مستند تهیه و به مراجع تصمیم‌گیر ارسال کنند و به من هم یک نسخه بدهند؛ توسعه حتما تخریب را در پی خواهد داشت، اما همه پروژه‌ها باید سند زیست‌محیطی داشته باشند.

*پس چرا برای پروژه گازرسانی از دماوند به لاریجان اخذ نشد؟

میرزایی‌نیکو: اتفاقاً خوب اشاره کردید؛ متأسفانه کسانی‌که باید ملاحظات را پاسخ می‌دادند، سند را امضا کردند؛ کسانی‌که باید نگهبان محیط زیست باشند، همراهی نکردند؛ در این پروژه هم همین‌طور حتماً باید مورد بررسی قرار بگیرد و البته دوستان نگران محیط زیست هم کار کارشناسی را بررسی کنند و با طراحان پروژه جلسه بگذارند.

*توجه به روستاها یکی از مهم‌ترین رویکردهای انتخاباتی شما بوده که در طول دو سال گذشته هم پیگیری شده؛ تاکنون چند درصد از مشکلات روستاها برطرف شده و مهم‌ترین مشکلات آن‌ها چه بوده است؟ آیا اقدامات انجام شده تاثیرگذار بوده است یا خیر؟

میرزایی‌نیکو: بله، اولویت من رسیدگی به روستاها بوده و هست؛ چراکه شهرها به اندازه کافی متولی دارد و البته محروم هم نیستند.

تلاش برای تصویب ارزش افزوده به روستاها و آن هم مستقیم به حساب دهیاران از کارهای خوب نمایندگان بود؛ بعضی از روستاهای ما در دو شهرستان بالای دو میلیارد دریافتی داشتند و فکر می‌کردیم اگر روستا آب و برق و گاز و حمام داشته باشد، روستا آباد شده، اما چرا باز روستا نخلیه شده و می‌شود؟

برای اینکه درآمد پایدار ندارد، شهر هم همینطوره! به جای درآمد و کارآفرینی و تولید، شهر فروشی کرده و می‌کنند و تخریب و اضافه بافت ادامه دارد؛ در این خصوص، چند کار انجام شده: ۱- تکمیل شناسنامه روستایی، ۲- جمع‌آوری نیازها و خواسته عمومی روستا، ۳- انجام دو کار مهم برای بیشتر روستاها، ۴- پیگیری طرح هادی، ۵- آب کشاورزی و آشامیدنی (۱۳ سال کنار دماوند کلاک آب نداشت) نه مردم و نه همه کاری نداشتند، ۶- بردن مدیران در روستاها و حل مشکلات در جلسات اجرایی و … به نظرم نمره و درصد را خرد جمعی که همین مردم عزیز روستاها هستند، باید بدهند؛ من که خیلی راضی هستم و البته فیروزکوه بهتر است، چون همراه‌تر بودند و امیدوارم فرماندار جدید جبران کند.

*آیا برنامه‌ای برای دعوت از هیأت دولت برای سفر به منطقه دارید؟ این موضوع تاکنون پیگیری شده است؟

میرزایی‌نیکو: به جرأت در هیچ تاریخ و زمان دیگری به اندازه این دو سال حوزه انتخابیه میزبان مسؤولان سطح اول و وزرا نبوده و کسانی که می‌گویند چه نتیجه داشت؟ خواهشاً شما اطلاع‌رسانی کنید یا از مدیران مربوطه سؤال کنند.

برنامه ما همچنان بر ادامه این روند بر اساس چشم‌اندازی که در ابتدای آغاز نمایندگی اعلام کردم را دنبال خواهیم کرد و از ریاست محترم جمهور نیز خواسته‌ایم که با توجه به اینکه این موضوع مصادف با تغییرات دولت شد، نزدیک انتخابات زیاد حاصلی نداشت؛ اما امیدوارم میزبان ایشان باشیم.

*و در آخر، چقدر از وعده‌های انتخاباتی شما محقق شده است؟

میرزایی‌نیکو: من هیچ وعده انتخاباتی ندادم و عالم و آدم می‌دانند که تنها نماینده‌ای بودم که وعده و وعید ندادم، اسپانسر نداشتم، بدهکار کسی نیستم، اما چرا به مردم گفتم؛ در نخستین روز نمایندگی به نام خدا و به یاری سرانگشتان آن‌ها، رسماً، سوگند خوردم که از اسلام و جمهوری و دستاوردهای آن، استقلال و اعتلای کشور و مصالح و حقوق مردم نگهبانی و دفاع کنم، مدافع قانون اساسی و آزادی‌خواه باشم و به مردم خدمت نمایم.

به عنوان نماینده مردم دماوند و فیروزکوه، عهد و میثاق بستم که به مردم دروغ نگویم، بی‌وفایی نکنم، بدعهدی نکنم؛ به اموال مردم دست‌درازی نکنم، منافع خودم را فدای منافع مردم کنم تا جان دارم خادم مردم و دنبال و پیگیر مسائل آن‌ها باشم؛ به دیدار آن‌ها بروم و از این عقل جمعی بهره ببرم.

در این مدت با بیش از ۱۱۰ روز ملاقات و بازدیدهای محلی در روستاها، ۳۵ جلسه با مدیران شهری، ۴۰ بازدید اداری و ۱۰۰ روز ملاقات مردمی در مجلس و دفاتر و ۱۱۰ روز بازدید روستایی، تمام روزهای این دو سال مجموعه دفتر پاسخ‌گو و پیگیر مطالبات فرد فرد مردم منطقه بوده است که جا دارد همین جا از این بزرگواران در دفاتر رودهن و دماوند و فیروزکوه سپاس‌گزاری و قدردانی کنم.

مطمئناً عهدشکنی نکرده‌ام؛ اما آنچه مسلم بوده، این عهد و پیمان و میثاق دو طرفه است.

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید