رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
 • السبت ۱۴ ربيع أول ۱۴۴۲
 • 2020 Saturday 31 October
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

‌تمام شهرهای گردشگری جهان از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند که با نظر به تأمین زیرساخت‌‌ها به عنوان نمونه گردشگری معرفی می‌شوند.

📌‌تمام شهرهای گردشگری جهان از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند که با نظر به تأمین زیرساخت‌‌ها به عنوان نمونه گردشگری معرفی می‌شوند.

✍بر اساس آنچه در ادبیات گردشگری تعریف شده، برخی از محورها، شهرها، شهرستانها و روستاها به عنوان محور، شهر، شهرستان و روستاهای نمونه گردشگری انتخاب می‌شوند، در این راستا بر اساس مطالعات انجام شده علاوه بر مناطق نمونه در سال‌های گذشته شهرها، شهرستان‌ها و روستاهای نمونه گردشگری به تصویب هیأت وزیران رسیده است.

🗝اصلی‌ترین شاخص انتخاب محورهای نمونه گردشگری ویژگی‌های تاریخی و طبیعی است که بر اساس آن ستون فقرات اقتصاد، فعالیت‌ها و اقدامات شکل می‌گیرد.

📚بر اساس مطالعات انجام شده طی سال‌های گذشته با فرض اینکه صحیح باشد، ۱۲ شهر و ۲ شهرستان نمونه گردشگری انتخاب شده است؛ همچنین ۱۱۶۸ منطقه، حدود ۱۰۰ روستا و ۱۱ محور نمونه گردشگری نیز تعریف شده است.

🔒وقتی محلی از پتانسیل برخوردار است کانون گردشگری تلقی و به صورت ویژه به آن پرداخته می‌شود ولی در کشور ما این موضوع پس از تصویب در هیأت وزیران در سال‌های گذشته در حد مصوبه باقی مانده و اقدامی در مورد آن صورت نگرفته است.

🏳با توجه به اینکه این شهرها از پتانسیل ویژه‌ای برخوردار بوده و مصوبه هیأت وزیران را دارد می‌توانند با فرض اینکه مطالعات به درستی انجام شده است از سایر شهرها متمایز شوند.

🔍شهرها و شهرستان‌های لاهیجان، ‌رامسر، دماوند، نیشابور، سرعین، میبد، تفت، ابرکوه، ‌بسطام، شهمیرزاد و ماهان شهرهای نمونه گردشگری در ایران هستند که عنوان شهرهای نمونه گردشگری کشور را یدک می‌کشند.

✂️معضلات شهرهای نمونه گردشگری کشور اما چنان در ویترین قرار گرفته است که مسئولان این شهرها را از ایجاد تأسیسات گردشگری و حتی ارائه یک طرح که به ماندگاری گردشگر در این شهرها کمک کند ناتوان کرده است.

❌شهر دماوند در شرق استان تهران نیز امروز با وجود اینکه شهر نمونه گردشگری است، اما از وجود بسیاری از زیرساخت‌های لازم محروم است و حتی حضور گردشگر در این شهر نیز با معضلاتی همراه می‌شود.

⁉️از عدم تأمین زیرساخت‌های گردشگری حتی نبود یک هتل بگذریم، موضوع دیگری که گاهاً گردشگران داخلی و خارجی با آن مواجه می‌شوند، «فقر فرهنگی» است.

✔️روز گذشته شماری از گردشگران خارجی به دماوند سفر کرده بودند تا ضمن بازدید از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این شهر نمونه گردشگری کشور، به بام ایران صعود کنند.

🌀اما نبود زیرساخت‌های گردشگری و فرهنگ مناسب برخی از مردم با گردشگران خارجی موجب می‌شود تا خاطرات خوشی را به عنوان سوغاتی به کشور خود بازنگردانند.

👌از حق نگذریم، میهمان نواری مردم شهر دماوند همیشه زبانزد بوده است و رفتار مناسب برخی کسبه با گردشگران خارجی در روز گذشته جای تقدیر دارد؛ ولی مناسب نیست که گردشگر خارجی بر لب جوی آب بنشیند یا کسی برای انتقال آنها به نقاط دیگر یاری‌گر نباشد.

✌️به نظر می‌رسد قبل از اینکه شهری به عنوان گردشگری در کشور ایران اسلامی معرفی شود، نیاز است که ابتدا فرهنگ‌سازی‌ها و تأمین زیرساخت‌های لازم صورت گیرد؛ هرچند انتخاب شهر دماوند در کنار شهرهای گردشگری دیگر جای تأمل دارد!

🤔اکنون آیا ما دماوندی‌ها باید از انتخاب شهرمان به عنوان نمونه گردشگری باید خرسند باشیم یا ناراحت؟ دقیقا چه احساسی باید داشته باشیم؟ آیا این اتفاق خوب است؟

ما را در #تلگرام با آدرس زیر دنبال کنید:👇👇
👉 @damavandam_arezust 👈

اخبار مرتبط

نظرات

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید