رفتن به بالا

رسانه ای برای مردم دماوند

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
 • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
 • 2021 Tuesday 13 April
  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  رطوبت (in)
اوقات شرعی

آبسرد شهری بسیار زیبا معروف به گل و گیاه در شهرستان دماوند بوده که در گذشته «دهوا» نام داشته است و قدمت شکل گیری هسته اولیه آبسرد به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

به گزارش گروه فرهنگی – اجتماعی دماوندم آرزوست، آبسرد شهری در حاشیه محور فیروزکوه و قطب بسیار مهمی در گردشگری منطقه شمال شرق استان تهران که نیازمند توجه ویژه مدیران و مسوولان فرادستی است.

شهر آبسرد، یکی از شهرهای خوش آب و هوای شمال شرق استان تهران است که در بخش مرکزی شهرستان دماوند واقع شده است؛ این شهر در ۶۵ کیلومتری پایتخت و در حاشیه محور تهران – فیروزکوه قرار گرفته است.

قدمت شکل گیری هسته اولیه آبسرد به بیش از ۱۱۰۰ سال پیش و قدمت محله‌های مرانک و تاسکین (روستاهای قدیمی) به قرون ششم و هفتم هجری برم‌ گردد.

نام اولیه شهر آبسرد، «دهوا» بوده و با هفت خانه خشتی شکل خود را آغاز کرده است؛ در این خصوص، اهالی محترم شهر آبسرد معتقدند که ریشه نام‌گذاری شهر بر‌می‌گردد به این‌که قدیم‌ها در میان قنات‌ها متعدد اطراف، آب قنات آن‌ها از همه «سر» بوده و «آبسر» و به علت سردی و گوارایی به مرور زمان آبسرد نامیده شده است.

این شهر دارای غاری است بنام «اوکلا»؛ اولین پزشک نابینای ایران آقای فرزاد طیباتی اهل این شهر بوده و بناهای تاریخی آن عبارت‌اند از؛ مسجد ولی‌عصر (عج)، امامزاده گتمیر (ع) و قلعه آقاباشی است.

* شناخت تاریخچه و علل پیدایش شهر آبسرد

شکل گیری هسته اولیه روستاهای مرانک و تاسکین نیز به پیش از قرون شش یا هفت هجری بر می‌گردد. ایجاد روستاهای مزبور نیز ناشی از وجود اراضی زراعی مناسب و مظهر قناتی بوده که در مرکز روستای مرانک ایجاد شده و آب شرب و کشاورزی ساکنان دو روستا را فراهم می‌کرده است.

از دیگر علل استقرار روستاهای مزبور درمکان کنونی، دسترسی به مراتع غنی واقع در ارتفاعات پیرامونی بوده که تعلیف دام و توسعه دامداری سنتی را در کنار زراعت و باغداری فراهم می‌کرده است.

از جمله عوامل اصلی شکل گیری هسته‌های اولیه شهر آبسرد را می‌توان در مواردی چون آب کافی برای کشاورزی و سهولت بهره برداری از آن در قالب استفاده مستقیم از رودخانه یا ایجاد قنات، وجود زمین‌های مرغوب زراعی و باغی، مراتع غنی و عامل فراهم آوردن امکان فعالیت دامداری سنتی درکنار زراعت و باغداری ذکر کرد.

شهر آبسرد در اواخر سال ۱۳۷۵ توسط هیأت وزیران به عنوان یک نقطه شهری شناخته شد و مساحت این شهر ۹۳۸۱ هکتار است.

آبسرد به شهر گل و گیاه معروف است و دلیل آن دارا بودن پتانسیل بالا، آب و هوای مناسب و وجود منابع غنی آب‌های زیرزمینی و صدها نهر و چشمه‌های گوارای شیرین و رودخانه‌های دایمی و چشمه‌های آب معدنی در سطح منطقه است.

*بیدک؛ یکی از روستاهای حومه شهر آبسرد

مهم‌ترین اثر فرهنگی تاریخی روستای بیدک بنای خشت و گلی امامزاده پنج‌تن است؛ این بنا شامل یک اتاق مستطیل در جهت طول تپه است و در قسمت جنوب بافت قدیم روستای بیدک بر بالای تپه قرار دارد.

قدمت بقایای معماری فعلی بنا یا به اوایل یا اواسط حکومت قاجار مرتبط می‌شود؛ اما با توجه به نمونه‌های سفال‌های اندک یافت شده از اطراف بنا به نظر می‌رسد قدمتان به اواخر حکومت صفویه بازمی‌گردد.

انتهای پیام/س

اخبار مرتبط

نظرات

 • با تشکر از مطلب خوب شما
  البته این مطلب توضیح کاملی برای بیان تاریخ شهر آبسرد نیست
  وجه تسمیه آبسرد یا همان «آبسر» استقرار هسته اولیه روستای آبسرد در مظهر قنات اصلی منطقه می باشد و به همین علت این روستا آبسر به معنی سر آب(اول آب)نام گرفت.
  در واقع مجموعه روستاهای آبسرد-مرانک و تاسکین که امروز بنام شهر آبسرد می شناسیم در قدیم الایام دارای چندین رشته قنات بود که امروزه به لطف وجود صدها چاه عمیق مجاز و غیر مجاز!!! آب همه این قنات ها خشکیده و از آبسرد یا همان آبسر چیزی جز خشکی باقی نمانده است

آخرین مطالب

نمایش مطالب پربازدید